Derneğe Bağış Online Bir Sistem Aracılığıyla Yapılabilir Mi? Bunlar İçin Dekont Kesilmeli Mi?

Bağış online sistem aracılığıyla yapılabilir.

Bu durumda Dernekler Kanunu’nun 11. maddesi uyarınca banka tarafından düzenlenen dekont veya hesap özeti gibi belgeler alındı belgesi yerine geçer; Ayrıca alındı belgesi düzenlenmesine gerek yoktur.

Bu konu ayrıca İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından verilen hukuki görüşlere de konu olmuştur. 07.08.2007 tarihli 10873 sayılı hukuki görüşte, derneklerin kendilerine ait web sitelerinin, derneklerin sanal ortamdaki bütünleyici unsurları olduğu, dernekten ayrı bir varlıklarının olamayacağı ve tanıtımlarını gerçekleştirmek üzere oluşturdukları göz önüne alındığında bu web siteleri üzerinden faaliyetlerini ve banka hesaplarını kamuoyuna duyurarak bağış talebinde bulunmalarının ve bağış toplamalarının yasal olduğu ifade edilmiştir.

Leave a Reply